Körens medverkan vid konserter 1927-2000

Tillbaka till webbplatsen

 År

Datum

Kompositör

Verk

Plats, om ej Konserthuset Medverkande kör

Dirigent

1923 - 1962

Skärtors Långfr

BACH

Matteuspassionen

Engelbrektskyrkan Engelbrekts kyrkokör, gosskör

David Åhlén 1923 - 1956 Bertil Düring 1957-1962

 

1927

14-dec

BACH

Weihnachtsoratorium

David Åhlén

 

18-dec

BACH

Weihnachtsoratorium

David Åhlén

 

1928 - 1963

Trettond

BACH

Juloratoriet

Engelbrektskyrkan Engelbrekts kyrkokör

David Åhlén 1928-1956 Bertil Düring 1957-1963

 

1928

11-jan

BEETHOVEN

Symfoni nr 9

Václav Talich

 

26-apr

BRAHMS

Ein deutsches Requiem

Václav Talich

 

28-apr

SÖDERMAN

Sex visor i folkton

David Åhlén

 

29-apr

BRAHMS

Ein deutsches Requiem

Václav Talich

 

09-nov

STENHAMMAR

Sverige

David Åhlén

 

14-nov

SCHUBERT

Mässa Ass-dur

David Åhlén

 

1929

23-jan

BEETHOVEN

Symfoni nr 9

Václav Talich

 

27-jan

BEETHOVEN

Symfoni nr 9

Václav Talich

 

06-mar

ALFVÉN

Kantat vid Uppsala univ.

De svenske

Hugo Alfvén

 

450-års jubileum

 

BRAHMS

Ur Ein deutsches Requiem

Václav Talich

 

13-apr

BOSSI

Westminster Abbey

 

25-apr

FRANCK

Die Seligkeiten

Václav Talich

 

28-apr

FRANCK

Die Seligkeiten

Václav Talich

 

01-jun

OLSSON

Te Deum

Köpenhamn

David Åhlén

 

STENHAMMAR

Sverige

Nordiske Stevne Nordiska körer

David Åhlén

 

02-jun

SÖDERMAN

Visor i folkton

Köpenhamn NS

David Åhlén

 

03-nov

BRAHMS

Ein deutsches Requiem

Engelbrektskyrkan

David Åhlén

 

11-dec

BACH

Mässa h-moll

David Åhlén

 

1930

22-jan

BEETHOVEN

Symfoni nr 9

Václav Talich

 

26-jan

BEETHOVEN

Symfoni nr 9

Václav Talich

 

08-feb

MONTEVERDI

Sonata sopra Sancta Maria

Adolf Viklund

 

(damkör)

 

02-apr

MAHLER

Symfoni nr 2

Václav Talich

 

06-apr

MAHLER

Symfoni nr 2

Václav Talich

 

29-apr

BRUCKNER

Te deum

Václav Talich

 

15-okt

OLSSON

Te deum

David Åhlén

 

25-okt

A cappellaverk

ISAAC: Innsbruck ich muss

Adolf Viklund

 

LASSO: Tristis est anima

 

Gregorianska koraler

 

12-nov

MAHLER

Symfoni nr 2

Václav Talich

 

03-dec

SUTER

Le laudi di San Francesco

Gossar Sthlm läroverk

David Åhlén

1931

18-jan

BACH

Kantat nr 56

David Åhlén

 

SUTER

Le laudi di San Francesco

Gossar Sthlm läroverk

David Åhlén

 

21-jan

BEETHOVEN

Symfoni nr 9

Václav Talich

 

25-jan

BEETHOVEN

Symfoni nr 9

Václav Talich

 

28-jan

MAHLER

Symfoni nr 3 (damkör)

Gossar Sthlm läroverk

Václav Talich

 

07-feb

MAHLER

Ur Symfoni nr 3 (damkör)

Adolf Viklund

 

25-feb

N. BERG

Salomos Höga Visa

Natanael Berg

 

03-maj

BACH

Mässa h-moll

Engelbrektskyrkan

David Åhlén

 

15-nov

PERGAMENT

Hosianna, Det är fullbordat,

Moses Pergament

 

Världens Herre

 

09-dec

VERDI

Messa da Requiem

Hans Weisbach

 

13-dec

VERDI

Messa da Requiem

Hans Weisbach

 

1932

20-jan

BEETHOVEN

Symfoni nr 9

Václav Talich

 

24-jan

BEETHOVEN

Symfoni nr 9

Václav Talich

 

13-apr

HAYDN

Skapelsen

David Åhlén

 

02-nov

BRUCH

Gustav Adolf

Adolf Viklund

 

06-nov

BRUCH

Gustav Adolf

Adolf Viklund

 

14-dec

BACH

Herren Gud är sol och sköld

David Åhlén

 

(MS 25-års jubileum)

 

HALLÉN

Ett juloratorium

 

1933

18-jan

BEETHOVEN

Symfoni nr 9

Hans Weisbach

 

22-jan

BEETHOVEN

Symfoni nr 9

Hans Weisbach

 

01-mar

HAYDN

Skapelsen

David Åhlén

 

30-apr

BRAHMS

Ein deutsches Requiem

Václav Talich

 

08-okt

SÖDERMAN

Visor i folkton

David Åhlén

 

25-okt

BRAHMS

Schicksalslied,

Václav Talich

 

Gesang der Parzen

 

13-dec

HÄNDEL

Simson

David Åhlén

 

1934

14-jan

HAYDN

Skapelsen

David Åhlén

 

31-jan

BEETHOVEN

Symfoni nr 9

Václav Talich

 

04-feb

BEETHOVEN

Symfoni nr 9

Václav Talich

 

24-feb

HÄNDEL

Några körer ur Simson

David Åhlén

 

07-mar

LINDBERG

Skansenkantat

Oskar Lindberg

 

ATTERBERG

Järnbäraland

Kurt Atterberg

 

18-mar

KODÁLY

Psalmus Hungaricus

Hilding Rosenberg

 

25-apr

MAHLER

Symfoni nr 2

Václav Talich

 

30-sep

PERGOLESI

Stabat Mater (damkör)

Václav Talich

 

21-nov

RANGSTRÖM

Kantat (Hazelius)

Ture Rangström

 

12-dec

BACH

Ich hab' in Gottes Herz

David Åhlén

 

und Sinn, Magnificat

 

1935

06-feb

HÄNDEL

Te Deum

Georg Höeberg

 

24-feb

BACH

Magnificat

Norrköping

David Åhlén

 

HÄNDEL

Te Deum (även raioinsp.)

David Åhlén

 

21-mar

BACH

Johannespassionen

Engelbrektskyrkan

David Åhlén

 

07-apr

HAYDN

Skapelsen

David Åhlén

 

24-apr

BEETHOVEN

Symfoni nr 9

Ernest Ansermet

 

28-apr

BEETHOVEN

Symfoni nr 9

Ernest Ansermet

 

13-dec

REGER

100:e Psalmen

David Åhlén

 

1936

29-jan

BEETHOVEN

Symfoni nr 9

Václav Talich

 

02-feb

BEETHOVEN

Symfoni nr 9

Václav Talich

 

Nils Grevillius

 

11-mar

HONEGGER

Konung David

Ernest Ansermet

 

27-mar

SIBELIUS

Snöfrid

S Pergament-Parmet

 

19-apr

HAYDN

Skapelsen

David Åhlén

 

29-apr

MAHLER

Symfoni nr 2

Fritz Busch

 

27-sep

B CARLSSON

Templet (medl ur MS)

Helsingfors Svenska oratoriekör

Bengt Carlsson

 

 

16-dec

JONSSON

Missa solemnis (uruppf.)

David Åhlén

 

1937

03-feb

BEETHOVEN

Symfoni nr 9

Fritz Reiner

 

05-feb

BEETHOVEN

Symfoni nr 9

Fritz Reiner

 

17-feb

JONSSON

Missa solemnis

Norrköping

David Åhlén

 

24-feb

PETERSON-BERGER

Norrbotten, Kantat vid

W Peterson-Berger

 

Luleå stads 300-års jubileum

 

14-apr

DEBUSSY

Tre nocturner (damkör)

Ernest Ansermet

 

28-apr

VERDI

Messa da Requiem

Fritz Busch

 

17-nov

ALFVÉN

Kantat vid Sveriges Riksdags

Hugo Alfvén

 

500-års minne

 

05-dec

HAYDN

Skapelsen

David Åhlén

 

1938

19-jan

MONTEVERDI

Sonata sopra Sancta Maria

Ernest Ansermet

 

(damkör)

 

HONEGGER

Konung David

 

23-feb

BEETHOVEN

Symfoni nr 9

Fritz Busch

 

25-feb

BEETHOVEN

Symfoni nr 9

Fritz Busch

 

27-apr

BRAHMS

Ein deutsches Requiem

Fritz Busch

 

30-nov

MAHLER

Symfoni nr 2

Bruno Walter

 

14-dec

KODÁLY

Psalmus Hungaricus

Ernest Ansermet

 

1939

25-jan

N BERG

Israels lovsång

Natanael Berg

 

22-feb

BEETHOVEN

Symfoni nr 9

Fritz Busch

 

24-feb

BEETHOVEN

Symfoni nr 9

Fritz Busch

 

09-apr

MENDELSSOHN

Ur En midsommarnattsdröm

Fritz Busch

 

(damkör)

 

26-apr

VERDI

Messa da Requiem

Fritz Busch

 

28-apr

VERDI

Messa da Requiem

Fritz Busch

 

20-sep

BRAHMS

Ein deutsches Requiem

Tor Mann

 

13-dec

OLSSON

Te Deum

Tor Mann

 

1940

13-mar

BEETHOVEN

Symfoni nr 9

Felix Weingartner

 

15-mar

BEETHOVEN

Symfoni nr 9

Felix Weingartner

 

07-apr

DEBUSSY

Tre nocturner (damkör)

Fritz Busch

 

18-sep

STENHAMMAR

Ett folk

Tor Mann

 

15-dec

LARSSON

Förklädd gud

Tor Mann

 

1941

15-jan

JONSSON

Missa solemnis

David Åhlén

 

22-jan

BEETHOVEN

Symfoni nr 9

Franz v Hoesslin

 

24-jan

BEETHOVEN

Symfoni nr 9

Franz v Hoesslin

 

29-apr

STENHAMMAR

Sången

Tor Mann

 

05-nov

HÄNDEL

Judas Maccabeus

Barnkör fr Folkskolornas sångklasser

Carl Garaguly

 

 

05-dec

MOZART

Requiem

Vittorio Gui

 

10-dec

MOZART

Requiem

Vittorio Gui

 

1942

12-jan

BEETHOVEN

Symfoni nr 9

Willem Mengelberg

 

14-jan

BEETHOVEN

Symfoni nr 9

Willem Mengelberg

 

15-jan

BEETHOVEN

Symfoni nr 9

Willem Mengelberg

 

18-mar

ROSENBERG

Johannes uppenbarelse

Hilding rosenberg

 

18-nov

HAYDN

Skapelsen

En mindre kör

Armas Järnefelt

 

16-dec

KODÁLY

Te Deum

Carl Garaguly

 

1943

27-jan

LARSSON

Förklädd gud

Tor Mann

 

24-feb

PERGAMENT

Nedanför mänskliga visor (uruppf)

Carl Garaguly

 

21-mar

BACH

Magnificat

David Åhlén

 

07-apr

BEETHOVEN

Symfoni nr 9

Herman Abendroth

 

09-apr

BEETHOVEN

Symfoni nr 9

Herman Abendroth

 

27-okt

ROSENBERG

Nationalmuseikantat

Hilding Rosenberg

 

05-dec

BEETHOVEN

Symfoni nr 9

Wilhelm Furtwängler

 

07-dec

BEETHOVEN

Symfoni nr 9

Wilhelm Furtwängler

 

08-dec

BEETHOVEN

Symfoni nr 9

Wilhelm Furtwängler

 

1944

20-feb

ROSENBERG

Johannes uppenbarelse

En mindre kör

Carl Garaguly

 

29-mar

KODÁLY

Psalmus Hungaricus

Carl Garaguly

 

03-maj

BRAHMS

Ein deutsches Requiem

Carl Garaguly

 

05-maj

BRAHMS

Ein deutsches Requiem

Carl Garaguly

 

07-maj

BRAHMS

Ein deutsches Requiem

Carl Garaguly

 

04-okt

ROMAN

Te deum

David Åhlén

 

11-nov

MAHLER

Symfoni nr 3 (damkör)

Leo Blech

 

Leo Blech

 

13-dec

VERDI

Messa da Requiem

Carl Garaguly

 

15-dec

VERDI

Messa da Requiem

Carl Garaguly

 

1945

14-feb

SÖDERMAN

Katolsk mässa

Arne Sunnegårdh

 

09-maj

HÄNDEL

Judas Maccabeus

Barnkör ur Folkskolornas Sångklasser

Carl Garaguly

 

11-maj

HÄNDEL

Judas Maccabeus

Carl Garaguly

 

 

03-okt

BRAHMS

Schicksalslied

Carl Garaguly

 

05-okt

BRAHMS

Schicksalslied

Carl Garaguly

 

18-nov

LINDBERG

Requiem

Tor Mann

 

05-dec

SIBELIUS

Snöfrid

Armas Järnefelt

 

1946

06-feb

LARSSON

Förklädd gud

Tor Mann

 

03-mar

BEETHOVEN

Symfoni nr 9

Carl Garaguly

 

06-mar

BEETHOVEN

Symfoni nr 9

Carl Garaguly

 

16-okt

MOZART

Requiem

Bruno Walter

 

18-okt

MOZART

Requiem

Bruno Walter

 

15-dec

FRUMERIE

Fader vår (uruppf.)

Carl Garaguly

 

1947

10-jan

FERNSTRÖM

Symfoni nr 11

Carl Garaguly

 

26-feb

BACH

Mässa h-moll

Mogens Wöldike

 

28-feb

BACH

Mässa h-moll

Mogens Wöldike

 

23-apr

ROSENBERG

Örtagårdsmästaren

Tor Mann

 

29-apr

BEETHOVEN

Symfoni nr 9

Otto Klemperer

 

02-maj

BEETHOVEN

Symfoni nr 9

Otto Klemperer

 

03-maj

BEETHOVEN

Symfoni nr 9

Otto Klemperer

 

1948

10-mar

BEETHOVEN

Missa solemnis

Erich Kleiber

 

12-mar

BEETHOVEN

Missa solemnis

Erich Kleiber

 

13-mar

BEETHOVEN

Missa solemnis

Erich Kleiber

 

14-apr

BRUCKNER

Te Deum

Teodors Reiters

 

26-apr

BEETHOVEN

Symfoni nr 9

Uppsala

Charles Barkel

 

05-maj

BRAHMS

Altrapsodi (manskör)

Carl Garaguly

 

17-nov

BRAHMS

Ein deutsches Requiem

Wilhelm Furtwängler

 

18-nov

BRAHMS

Ein deutsches Requiem

Wilhelm Furtwängler

 

19-nov

BRAHMS

Ein deutsches Requiem

Wilhelm Furtwängler

 

1949

09-feb

N BERG

Salomos höga visa

Carl Garaguly

 

16-feb

BEETHOVEN

Symfoni nr 9

Erich Kleiber

 

17-feb

BEETHOVEN

Symfoni nr 9

Erich Kleiber

 

18-feb

BEETHOVEN

Symfoni nr 9

Erich Kleiber

 

16-mar

FRUMERIE

Fader vår

Carl Garaguly

 

07-dec

BACH

Mässa h-moll

Fritz Busch

 

08-dec

BACH

Mässa h-moll

Fritz Busch

 

09-dec

BACH

Mässa h-moll

Fritz Busch

 

14-dec

BRAHMS

Altrapsodi (manskör)

Hilding Rosenberg

 

1950

22-mar

STRAVINSKY

Psalmsymfoni

Carl Garaguly

 

19-apr

VERDI

Messa da Requiem

Issay Dobrowen

 

20-apr

VERDI

Messa da Requiem

Issay Dobrowen

 

21-apr

VERDI

Messa da Requiem

Issay Dobrowen

 

13-sep

BRAHMS

Schicksalslied

Bruno Walter

 

Ein deutsches Requiem

 

14-sep

BRAHMS

Schicksalslied

Bruno Walter

 

Ein deutsches Requiem

 

26-nov

LARSSON

Förklädd gud

Carl Garaguly

 

STRAVINSKY

Psalmsymfoni

 

13-dec

BACH

Magnificat

Hans Rosbaud

 

14-dec

BACH

Magnificat

Hans Rosbaud

 

15-dec

BACH

Magnificat

Hans Rosbaud

 

1951

25-apr

DEBUSSY

Tre nocturner (damkör)

Sixten Ehrling

 

08-maj

BEETHOVEN

Missa solemnis

Fritz Busch

 

09-maj

BEETHOVEN

Missa solemnis

Fritz Busch

 

11-maj

BEETHOVEN

Missa solemnis

Fritz Busch

 

26-sep

RAVEL

Daphnis och Cloë, svit nr 2

Igor Markevitch

 

27-sep

RAVEL

Daphnis och Cloë, svit nr 2

Igor Markevitch

 

29-sep

RAVEL

Daphnis och Cloë, svit nr 2

Igor Markevitch

 

24-okt

HÄNDEL

Julius Caesar (bearb. Ernst Gebert)

Heinz Freudenthal

 

25-okt

HÄNDEL

Julius Caesar (bearb. Ernst Gebert)

Heinz Freudenthal

 

05-dec

VERDI

Quattro pezzi sacri

Albert Wolff

 

06-dec

VERDI

Quattro pezzi sacri

Albert Wolff

 

1952

27-feb

BEETHOVEN

Symfoni nr 9

Hans Schmidt-Isserstedt

 

28-feb

BEETHOVEN

Symfoni nr 9

Hans Schmidt-Isserstedt

 

29-feb

BEETHOVEN

Symfoni nr 9

Hans Schmidt-Isserstedt

 

07-maj

ROSENBERG

Josef och hans bröder

Barnkör ur Folkskolornas Sångklasser

Hilding Rosenberg

 

 

08-maj

ROSENBERG

Josef och hans bröder

Barnkör ur Folkskolornas Sångklasser

Hilding Rosenberg

 

 

01-okt

BRAHMS

Altrapsodi (manskör)

Igor Markevitch

 

02-okt

BRAHMS

Altrapsodi (manskör)

Igor Markevitch

 

29-okt

VERDI

Messa da Requiem

Igor Markevitch

 

30-okt

VERDI

Messa da Requiem

Igor Markevitch

 

31-okt

VERDI

Messa da Requiem

Igor Markevitch

 

1953

18-mar

LARSSON

Förklädd gud

Carl Garaguly

 

KODÁLY

Psalmus Hungaricus

 

19-mar

LARSSON

Förklädd gud

Carl Garaguly

 

KODÁLY

Psalmus Hungaricus

 

23-mar

KUULA

Stabat mater (radiosändning)

Carl Garaguly

 

06-maj

HAYDN

Skapelsen

Hans Schmidt-Isserstedt

 

08-maj

HAYDN

Skapelsen

Hans Schmidt-Isserstedt

 

14-okt

BEETHOVEN

Symfoni nr 9

Igor Markevitch

 

16-okt

BEETHOVEN

Symfoni nr 9

Igor Markevitch

 

18-okt

BEETHOVEN

Symfoni nr 9

Igor Markevitch

 

28-okt

STRAVINSKY

Psalmsymfoni (manskör)

Barnkör ur Folkskolornas Sångklasser

Igor Markevitch

 

 

30-okt

STRAVINSKY

Psalmsymfoni (manskör)

Barnkör ur Folkskolornas Sångklasser

Igor Markevitch

 

 

04-nov

MOZART

Kröningsmässa

Igor Markevitch

 

05-nov

MOZART

Kröningsmässa

Igor Markevitch

 

1954

15-jan

MAHLER

Symfoni nr 2 (radiosändning)

Tor Mann

 

24-feb

MOZART

Requiem

Dean Dixon

 

BRAHMS

Schicksalslied

 

OLSSON

Te Deum

 

26-feb

MOZART

Requiem

Dean Dixon

 

BRAHMS

Schicksalslied

 

OLSSON

Te Deum

 

13-okt

WALTON

Belsassars gästabud

Sixten Ehrling

 

14-okt

WALTON

Belsassars gästabud

Sixten Ehrling

 

03-nov

BEETHOVEN

Symfoni nr 9

Joseph Keilberth

 

04-nov

BEETHOVEN

Symfoni nr 9

Joseph Keilberth

 

05-nov

BEETHOVEN

Symfoni nr 9

Joseph Keilberth

 

1955

30-mar

HONEGGER

Julkantat

Barnkör ur Folkskolornas Sångklasser

Igor Markevitch

 

 

31-mar

HONEGGER

Julkantat

Barnkör ur Folkskolornas Sångklasser

Igor Markevitch

 

 

20-apr

HAYDN

Skapelsen

Igor Markevitch

 

21-apr

HAYDN

Skapelsen

Igor Markevitch

 

02-nov

HÄNDEL

Salomo

Hans Schmidt-Isserstedt

 

03-nov

HÄNDEL

Salomo

Hans Schmidt-Isserstedt

 

04-dec

BEETHOVEN

Symfoni nr 9

Gävle

Gunnar Staern

 

1956

08-feb

FRUMERIE

8 Psalmer (uruppf.)

Sten-Åke Axelsson

 

10-feb

FRUMERIE

8 Psalmer

Sten-Åke Axelsson

 

29-feb

VERDI

Messa da Requiem

John Barbirolli

 

01-mar

VERDI

Messa da Requiem

John Barbirolli

 

02-mar

VERDI

Messa da Requiem

John Barbirolli

 

11-apr

MOZART

Vespere solennes (mindre kör)

Hans Schmidt-Isserstedt

 

12-apr

MOZART

Vespere solennes (mindre kör)

Hans Schmidt-Isserstedt

 

20-apr

STRAVINSKY

Psalmsymfoni (manskör)

Barnkör ur Folkskolornas Sångklasser

Hans Schmidt-Isserstedt

 

 

09-maj

ROSENBERG

Örtagårdsmästaren

Sten-Åke Axelsson

 

11-maj

ROSENBERG

Örtagårdsmästaren

Sten-Åke Axelsson

 

28-nov

HONEGGER

Konung David

Albert Wolff

 

29-nov

HONEGGER

Konung David

Albert Wolff

 

09-dec

HONEGGER

Konung David

Gävle

Gunnar Staern

 

1957

27-feb

BEETHOVEN

Symfoni nr 9

Ferenc Fricsay

 

28-feb

BEETHOVEN

Symfoni nr 9

Ferenc Fricsay

 

01-mar

BEETHOVEN

Symfoni nr 9

Ferenc Fricsay

 

03-apr

HAYDN

Årstiderna

Henry Swoboda

 

04-apr

HAYDN

Årstiderna

Uppsala

Henry Swoboda

 

05-apr

HAYDN

Årstiderna

Henry Swoboda

 

15-maj

BRAHMS

Ein deutsches Requiem

Paul Kletzki

 

16-maj

BRAHMS

Ein deutsches Requiem

Paul Kletzki

 

13-nov

MAHLER

Symfoni nr 2

Lorin Maazel

 

15-nov

MAHLER

Symfoni nr 2

Lorin Maazel

 

18-dec

ROSENBERG

Johannes uppenbarelse

Sixten Ehrling

 

1958

26-feb

HAYDN

Skapelsen

Dean Dixon

 

28-feb

HAYDN

Skapelsen

Dean Dixon

 

01-mar

HAYDN

Delar ur Skapelsen

Dean Dixon

 

14-maj

BEETHOVEN

Missa solemnis

Hans Schmidt-Isserstedt

 

15-maj

BEETHOVEN

Missa solemnis

Hans Schmidt-Isserstedt

 

01-okt

BEETHOVEN

Symfoni nr 9

Paul Kletzki

 

02-okt

BEETHOVEN

Symfoni nr 9

Paul Kletzki

 

03-okt

BEETHOVEN

Symfoni nr 9

Paul Kletzki

 

1959

08-apr

VERDI

Messa da Requiem

Lorin Maazel

 

09-apr

VERDI

Messa da Requiem

Lorin Maazel

 

12-apr

VERDI

Messa da Requiem

Lorin Maazel

 

13-maj

HÄNDEL

Israel i Egypten

Akademiska kören

Hans Schmidt-Isserstedt

 

KFUM-kören

 

15-maj

HÄNDEL

Israel i Egypten

Akademiska kören

Hans Schmidt-Isserstedt

 

KFUM-kören

 

03-jun

BEETHOVEN

Symfoni nr 9 (Sthlm festspel)

Igor Markevitch

 

19-sep

N BERG

Höga visan (liten damkör radioinsp)

Tor Mann

 

11-sep

N BERG

Höga visan (liten damkör radioinsp)

Tor Mann

 

23-sep

MENDELSSOHN

En Midsommarnattsdröm (damkör)

Hans Schmidt-Isserstedt

 

24-sep

MENDELSSOHN

En Midsommarnattsdröm (damkör)

Hans Schmidt-Isserstedt

 

05-nov

OLSSON

Te Deum

Engelbrektskyrkan

Johannes Norrby

 

18-nov

HAYDN

Årstiderna

Hans Schmidt-Isserstedt

 

19-nov

HAYDN

Årstiderna

Hans Schmidt-Isserstedt

 

07-dec

OLSSON

Te Deum

Engelbrektskyrkan

Johannes Norrby

 

(radioinspelning)

 

1960

09-mar

JANÁCEK

Glagolitisk mässa

Rafael Kubelik

 

11-mar

JANÁCEK

Glagolitisk mässa

Rafael Kubelik

 

02-apr

BRAHMS

Schicksalslied

Johannes Norrby

 

FRUMERIE

Herren är min herde

 

HAYDN

Ur Skapelsen

 

18-maj

BEETHOVEN

Symfoni nr 9

Hans Schmidt-Isserstedt

 

19-maj

BEETHOVEN

Symfoni nr 9

Hans Schmidt-Isserstedt

 

09-nov

BEETHOVEN

Symfoni nr 9

Rafael Kubelik

 

10-nov

BEETHOVEN

Symfoni nr 9

Rafael Kubelik

 

11-nov

BEETHOVEN

Symfoni nr 9

Rafael Kubelik

 

14-dec

BACH

Magnificat

Pierre Monteux

 

STRAVINSKY

Psalmsymfoni

 

16-dec

BACH

Magnificat

Pierre Monteux

 

STRAVINSKY

Psalmsymfoni

 

1961

22-feb

MOZART

Ur Vespere solennes (mindre kör)

Hans Schmidt-Isserstedt

 

BRUCKNER

Mässa f-moll

 

23-feb

MOZART

Ur Vespere solennes (mindre kör)

Hans Schmidt-Isserstedt

 

BRUCKNER

Mässa f-moll

 

15-mar

DEBUSSY

Tre nocturner (damkör)

Pierre Monteux

 

19-apr

BRAHMS

Altrapsodi (manskör)

Dean Dixon

 

VERDI

Laudi alla Vergine Maria

 

Te Deum ur Quattro pezzi sacri

 

21-apr

BRAHMS

Altrapsodi (manskör)

Dean Dixon

 

VERDI

Laudi alla Vergine Maria

 

Te Deum ur Quattro pezzi sacri

 

14-jun

HAYDN

Skapelsen (Sthlm festspel)

Michael Gielen

 

08-okt

VERDI

Ur Aida (radio- TV-konseert till

Cirkus Djurgården

Stig Westerberg

 

förmån för Dag Hammarskjölds

 

minnefond

 

MUSSORGSKIJ

Ur Boris Gudonov

 

15-nov

VERDI

Messa da Requiem

Carlo Maria Giulini

 

VERDI

Messa da Requiem

Carlo Maria Giulini

 

VERDI

Messa da Requiem

Carlo Maria Giulini

 

1962

31-jan

BRAHMS

Ein deutsches Requiem

Johannes Norrby

 

01-feb

BRAHMS

Ein deutsches Requiem

Johannes Norrby

 

16-maj

MENDELSSOHN

Die erste Walpurgisnacht

Hans Schmidt-Isserstedt

 

17-maj

MENDELSSOHN

Die erste Walpurgisnacht

Hans Schmidt-Isserstedt

 

30-maj

ROSENBERG

Johannes uppenbarelse (Sthlm festspel)

Hilding Rosenberg

 

14-jun

ROSENBERG

Koraler ur Joh. Uppenbarelse

Åbo domkyrka

Johannes Norrby

 

BRAHMS

Ein deutsches Requiem

 

15-jun

BEETHOVEN

Symfoni nr 9

Åbo konserthus

Paavo Berglund

 

19-sep

MOZART

Kyrie; Vespere solennes (mindre kör)

Hans Schmidt-Isserstedt

 

20-sep

MOZART

Kyrie; Vespere solennes (mindre kör)

Hans Schmidt-Isserstedt

 

17-okt

BEETHOVEN

Symfoni nr 9

Hans Schmidt-Isserstedt

 

19-okt

BEETHOVEN

Symfoni nr 9

Hans Schmidt-Isserstedt

 

21-okt

BEETHOVEN

Symfoni nr 9 (KF:s 60-årsjubileum)

Hans Schmidt-Isserstedt

 

1963

30-jan

MOZART

Mässa c-moll

Herbert Blomstedt

 

01-feb

MOZART

Mässa c-moll

Herbert Blomstedt

 

08-maj

WALTON

Belsassars gästabud

Sixten Ehrling

 

09-maj

WALTON

Belsassars gästabud

Sixten Ehrling

 

12-maj

BACH

Kantat nr 56 (mindre kör)

Marcuskyrkan

Herbert Blomstedt

 

Björkhagen

 

11-jun

WALTON

Belsassars gästabud (Sthlm festspel)

Sixten Ehrling

 

18-sep

BEETHOVEN

Symfoni nr 9

Sixten Ehrling

 

19-sep

BEETHOVEN

Symfoni nr 9

Sixten Ehrling

 

09-okt

DEBUSSY

Tre nocturner (damkör)

Sixten Ehrling

 

10-okt

DEBUSSY

Tre nocturner (damkör)

Sixten Ehrling

 

16-okt

VERDI

Quattro pezzi sacri

Carlo Maria Giulini

 

18-okt

VERDI

Quattro pezzi sacri

Carlo Maria Giulini

 

1964

29-jan

STENHAMMAR

Sången

Herbert Blomstedt

 

30-jan

STENHAMMAR

Sången

Herbert Blomstedt

 

19-apr

BACH

Kantat nr 56 (mindre kör)

Storkyrkan

Stig Westerberg

 

13-maj

BEETHOVEN

Missa solemnis

Hans Schmidt-Isserstedt

 

14-maj

BEETHOVEN

Missa solemnis

Hans Schmidt-Isserstedt

 

23-sep

FAURÉ

Requiem

Rafael Kubelik

 

24-sep

FAURÉ

Requiem

Rafael Kubelik

 

02-dec

HAYDN

Skapelsen

Stig Westerberg

 

03-dec

HAYDN

Skapelsen

Stig Westerberg

 

06-dec

HAYDN

Skapelsen

Stig Westerberg

 

1965

14-feb

BRAHMS

Op. 17 för damkör, 2 horn, harpa

Johannes Norrby

 

09-apr

BRITTEN

War Requiem

Storkyrkan Barnkör från Stockholms musikklasser

Herbert Blomstedt

 

 

10-apr

BRITTEN

War Requiem

Storkyrkan Barnkör ur Folkskolornas sångklasser

Gunnar Staern

 

 

27-maj

VERDI

Messa da Requiem

Åbo

Sixten Ehrling

 

11-jun

VERDI

Messa da Requiem (Sommarkonset)

Sixten Ehrling

 

06-okt

BEETHOVEN

Symfoni nr 9

Carlo Maria Giulini

 

08-okt

BEETHOVEN

Symfoni nr 9

Carlo Maria Giulini

 

10-okt

BEETHOVEN

Symfoni nr 9

Carlo Maria Giulini

 

03-nov

DEBUSSY

Tre nocturner (damkör)

Sergiu Comissiona

 

05-nov

DEBUSSY

Tre nocturner (damkör)

Sergiu Comissiona

 

09-nov

DEBUSSY

Tre nocturner (damkör)

Sergiu Comissiona

 

24-nov

BRAHMS

Altrapsodi (manskör)

Gunnar Staern

 

25-nov

BRAHMS

Altrapsodi (manskör)

Gunnar Staern

 

15-dec

LINDBERG

Requiem

Engelbrektskyrkan

Jorma Panula

 

1966

23-jan

STRAVINSKY

Psalmsymfoni

Siefried Naumann

 

09-mar

BRUCKNER

Mässa f-moll

Herbert Blomstedt

 

10-mar

BRUCKNER

Mässa f-moll

Herbert Blomstedt

 

12-maj

LARSSON

Soluret och Urnan, kantat vid

Herbert Blomstedt

 

100-minnet av Representations-

 

reformen 1866 (uruppf.)

 

05-okt

VERDI

Messa da Requiem

Antal Dorati

 

07-okt

VERDI

Messa da Requiem

Antal Dorati

 

09-okt

VERDI

Messa da Requiem

Antal Dorati

 

1967

01-feb

LISZT

En Faustsymfoni (manskör)

Jascha Horenstein

 

03-feb

LISZT

En Faustsymfoni (manskör)

Jascha Horenstein

 

26-apr

MAHLER

Symfoni nr 2

Antal Dorati

 

27-apr

MAHLER

Symfoni nr 2

Antal Dorati

 

17-maj

HAYDN

Skapelsen

Antal Dorati

 

19-maj

HAYDN

Skapelsen

Antal Dorati

 

10-sep

BACH

Komm, Jesu, komm (mindre kören)

Leksands kyrka

Johannes Norrby

 

PALESTRINA

Super flumina Babylonis

 

LOTTI

Crucifixus

 

VERDI

Ave Maria, Laudi alla Vergine Maria

 

ROSENBERG

Koraler ur Johannes uppenbarelse

 

PERGAMENT

Nu samlar Gud i sin hand

 

KODÁLY

Missa brevis

 

19-sep

BACH

Komm, Jesu, komm (mindre kören)

Engelbrektskyrkan

Johannes Norrby

 

PALESTRINA

Super flumina Babylonis

 

LOTTI

Crucifixus

 

VERDI

Ave Maria, Laudi alla Vergine Maria

 

ROSENBERG

Koraler ur Johannes uppenbarelse

 

PERGAMENT

Nu samlar Gud i sin hand

 

KODÁLY

Missa brevis

 

17-nov

HENZE

Musen Siziliens

Stig Westerberg

 

13-dec

KODÁLY

Psalmus Hungaricus

Antal Dorati

 

BEETHOVEN

Symfoni nr 9

 

15-dec

KODÁLY

Psalmus Hungaricus

Antal Dorati

 

BEETHOVEN

Symfoni nr 9

 

16-dec

KODÁLY

Psalmus Hungaricus

Antal Dorati

 

BEETHOVEN

Symfoni nr 9

 

1968

17-jan

MOZART

Requiem

Istvàn Kertèsz

 

18-jan

MOZART

Requiem

Istvàn Kertèsz

 

24-apr

LARSSON

Soluret och Urnan, kantat

Herbert Blomstedt

 

25-apr

LARSSON

Soluret och Urnan, kantat

Herbert Blomstedt

 

15-maj

BEETHOVEN

Missa solemnis

Antal Dorati

 

17-maj

BEETHOVEN

Missa solemnis

Antal Dorati

 

12-sep

BEETHOVEN

Symfoni nr 9, Körfantasi c-moll

Antal Dorati

 

16-okt

DVORÁK

Requiem

Antal Dorati

 

17-okt

DVORÁK

Requiem

Antal Dorati

 

1969

29-jan

MOZART

Mässa c-moll

Hans Schmidt-Isserstedt

 

31-jan

MOZART

Mässa c-moll

Hans Schmidt-Isserstedt

 

07-maj

BERLIOZ

La damnation de Faust

Studentsångarna mindre kör

Antal Dorati

 

 

08-maj

BERLIOZ

La damnation de Faust

Studentsångarna mindre kör

Antal Dorati

 

24-sep

DVORÁK

Requiem

Antal Dorati

 

25-sep

DVORÁK

Requiem

Antal Dorati

 

28-sep

DVORÁK

Requiem

Berlin (Berliner Festwochen)

Antal Dorati

 

26-nov

ORFF

Carmina Burana

Medl ur Musik-

Rainer Miedel

 

klassernas gosskör

 

27-nov

ORFF

Carmina Burana

Medl ur Musik-

Rainer Miedel

 

klassernas gosskör

1970

21-jan

LARSSON

Förklädd gud

Antal Dorati

 

06-maj

BEETHOVEN

Missa solemnis

Antal Dorati

 

07-maj

BEETHOVEN

Missa solemnis

Antal Dorati

 

10-jun

BRAHMS

Ein deutsches Requiem

Johannes Norrby

 

31-aug

DVORÁK

Requiem

Blå Hallen, Stadshuset

Antal Dorati

 

05-sep

DVORÁK

Requiem

Edinburgh festspel

Antal Dorati

 

25-nov

HAYDN

Mässa d-moll (Nelson)

Istvàn Kertèsz

 

BRUCKNER

Te Deum

 

26-nov

HAYDN

Mässa d-moll (Nelson)

Istvàn Kertèsz

 

BRUCKNER

Te Deum

 

11-dec

BEETHOVEN

Symfoni nr 9

Antal Dorati

 

13-dec

BEETHOVEN

Symfoni nr 9

Antal Dorati

 

16-dec

BEETHOVEN

Symfoni nr 9

Antal Dorati

 

(200 årsminnet av B:s födelse)

 

17-dec

BEETHOVEN

Symfoni nr 9

Antal Dorati

 

1971

20-jan

KODÁLY

4 körsånger a cappella (mindre kör)

Johannes Norrby

 

21-jan

KODÁLY

4 körsånger a cappella (mindre kör)

Johannes Norrby

 

07-feb

STENHAMMAR

Sången (100-årsdagen av S:s födelse)

Herbert Blomstedt

 

17-mar

DVORÁK

Stabat mater

Antal Dorati

 

19-mar

DVORÁK

Stabat mater

Antal Dorati

 

21-aug

LARSSON

Förklädd fud

Åbo domkyrka (Festspel)

Johannes Norrby

 

VERDI

Quattro pezzi sacri

 

09-sep

STENHAMMAR

September, I Seraillets Have,

Stadshuset

Johannes Norrby

 

Sverige

 

17-okt

En afton med MS

Johannes Norrby

 

Körsånger a cappella

 

HÅKANSON

Brusala

 

WIKANDER

Förvårskväll

 

KRENEK

Der Frühling

 

WELIN

Fyra kinesiska sånger

 

MOZART

Die Nachtigall

 

LIGETI

Ha folyóviz volnék

 

Pletykázo asszonyok

 

PURCELL

In these delightful, pleasant groves

 

LASSO

Ich liebe dich

 

JANNEQUIN

À ce joli moy de may

 

FREDERICI

Ade, ich muss nun scheiden

 

FARMER

Fair Phyllis

 

BRAHMS

Letztes Glück, Nachtwache 1, 2

 

HOLMBOE

Vem är du?

 

NEGRO SPIRITUAL

Wasn´t that a mighty day

 

HAHN arr

Kvällen stundar

 

15-dec

DEBUSSY

L'enfant pridigue

Folkets Hus

Henrik Czyz

 

HONEGGER

Judith, symfonisk psalm

 

1972

23-feb

VERDI

Quattro pezzi sacri

Folkets Hus

Antal Dorati

 

22-mar

ROSENBERG

Örtagårdsmästaren

Folkets Hus

Herbert Blomstedt

 

23-mar

ROSENBERG

Örtagårdsmästaren

Folkets Hus

Herbert Blomstedt

 

24-mar

VERDI

Messa da Requiem

Norrköping

Sven-Gunnar Andrén

 

14-jun

HAYDN

Skapelsen

Blå Hallen

Okko Kamu

 

(sommarkonsert)

 

26-okt

MUSSORGSKIJ

Ur Boris Godunov

Folkets Hus

Jan Krenz

 

BRAHMS

Schicksalslied

 

28-okt

MUSSORGSKIJ

Ur Boris Godunov

Folkets Hus

Jan Krenz

 

BRAHMS

Schicksalslied

 

29-okt

MUSSORGSKIJ

Ur Boris Godunov

Folkets Hus

Jan Krenz

 

BRAHMS

Schicksalslied

 

1973

26-jan

MAHLER

Symfoni nr 8

Återinvigning av Konserthuset

Antal Dorati

 

Akademiska kören U A K KFUM-kören

 

Musikklasser-nas gosskör

 

 

27-jan

MAHLER

Symfoni nr 8

Akademiska kören

Antal Dorati

 

U A K KFUM-kören

 

Musikklasser-nas gosskör

 

 

28-jan

MAHLER

Symfoni nr 8

Akademiska kören

Antal Dorati

 

U A K KFUM-kören

 

Musikklasser-nas gosskör

 

 

13-mar

PETERSON-BERGER

Ur operan Arnljot (manskör)

Okko Kamu

 

14-mar

PETERSON-BERGER

Ur operan Arnljot (manskör)

(grammofoninsp.)

Okko Kamu

 

08-apr

MENDELSSOHN

Psalm 42 och 43

(extrakonsert)

Anders Öhrwall

 

VAUGHAN-WILLIAMS

Mässa g-moll

Johannes Norrby

 

09-maj

BEETHOVEN

Symfoni nr 9

Herbert Blomstedt

 

10-maj

BEETHOVEN

Symfoni nr 9

Herbert Blomstedt

 

31-maj

Körsånger a cappella:

 

KLEMETTI

A dextris Dei, Ave maris stella

Helsingfors

Johannes Norrby

 

SÖDERMAN

Kyrie, Agnus Dei

Tempelplatsens

 

LINDBERG

Pingst

kyrka

 

HOLMBOE

Vem är du?

 

ROSENBERG

Fyra koraler ur Johannes uppenbarelse

 

VAUGHAN-WILLIAMS

Mässa g-moll

 

02-jun

Körsånger a cappella:

 

KLEMETTI

A dextris Dei, Ave maris stella

Tammerfors

Johannes Norrby

 

SÖDERMAN

Kyrie, Agnus Dei

Kalevalkyrkan

 

LINDBERG

Pingst

 

HOLMBOE

Vem är du?

 

ROSENBERG

Fyra koraler ur Johannes uppenbarelse

 

VAUGHAN-WILLIAMS

Mässa g-moll

 

13-nov

HAYDN

Skapelsen

Gaetano Delogu

 

HAYDN

Skapelsen

Gaetano Delogu

 

12-dec

VERDI

Messa da Requiem

Akademiska kören

Antal Dorati

 

VERDI

Messa da Requiem

Akademiska kören

Antal Dorati

 

VERDI

Messa da Requiem

Akademiska kören

Antal Dorati

 

1974

03-feb

PERGAMENT

Den judiska sången (gram. Insp)

James de Priest

 

03-mar

HAYDN

Nelsonmässan

Antal Dorati

 

18-apr

BEETHOVEN

Fantasi c-moll

Sergiu Comissiona

 

NIELSEN

Hymnus Amoris

 

12-maj

VERDI

Messa da Requiem

Gävle

Rainer Miedel

 

27-maj

LUNDQUIST

Sekund av evighet (damkör) uruppf.

Stig Westerberg

 

28-maj

LUNDQUIST

Sekund av evighet (damkör)

Stig Westerberg

 

12-jun

BEETHOVEN

Fidelio (konsertversion)

KFUM-kören

Antal Dorati

 

13-jun

BEETHOVEN

Fidelio (konsertversion)

KFUM-kören

Antal Dorati

 

02-nov

MOZART

Requiem (Gävle ork.)

Gävle

Rainer Miedel

 

03-nov

MOZART

Requiem (Gävle ork.)

Gävle

Rainer Miedel

 

27-nov

SCHÖNBERG

Gurrelieder

KFUM-kören

Gennadij Roszhdestvenskij

 

Gymn.kör ur Adolf

 

Fredriks musikklass

 

Tre manskvartetter

 

28-nov

SCHÖNBERG

Gurrelieder

KFUM-kören

Gennadij Roszhdestvenskij

 

Gymn.kör ur Adolf

 

Fredriks musikklass

 

Tre manskvartetter

 

30-nov

SCHÖNBERG

Gurrelieder

KFUM-kören

Gennadij Rozjdestvenskij

 

Gymn.kör ur Adolf

 

Fredriks musikklass

 

Tre manskvartetter

 

1975

15-jan

ENESCU

Oidipus Rex (konsertversion)

Storkyrkans kör

Mihai Brediceanu

 

Adolf Fredrik Bachkör

 

17-jan

ENESCU

Oidipus Rex (konsertversion)

Storkyrkans kör

Mihai Brediceanu

 

Adolf Fredrik Bachkör

 

19-jan

ENESCU

Oidipus Rex (konsertversion)

Storkyrkans kör

Mihai Brediceanu

 

Adolf Fredrik Bachkör

 

03-apr

BERLIOZ

Requiem (Hovkapellet)

Operakören

Charles Farncombe

 

04-apr

BERLIOZ

Requiem (Hovkapellet)

Operakören

Charles Farncombe

 

05-apr

BERLIOZ

Requiem (Hovkapellet)

Operakören

Charles Farncombe

 

07-apr

BERLIOZ

Requiem (Hovkapellet)

Operakören

Charles Farncombe

 

08-apr

BERLIOZ

Requiem (Hovkapellet)

Operakören

Charles Farncombe

 

25-maj

LINDBERG

Pingst

Sunne

Anders Öhrwall

 

STENHAMMAR

I Seraillet Have

 

POULENC

Gloria

 

FAURÉ

Requiem

 

05-jun

POULENC

Gloria

Anders Öhrwall

 

CHARPENTIER

Te Deum

 

FAURÉ

Requiem